Гальма дискові чи ободні: що краще?

Швидше за все, ніхто не буде сумніватися в тому, що гальма є однією з найважливіших частин велосипеда. Від справної роботи гальмівної системи безпосередньо залежить здоров'я і життя не тільки самого велосипедиста, а й усіх учасників руху. Тому логічно зробити висновок, що при покупці велосипеда необхідно вибрати надійну модель з міцної гальмівною системою, яка дозволить в екстреній ситуації на дорозі за короткий проміжок зупинити велосипед, незалежно від погодних та дорожніх умов. Однак, вибираючи велосипед, можна з легкістю заплутатися в розмаїтті гальмівних систем, їхніх характеристиках і рекомендаціях. Тому варто для початку розібратися, які існують гальмівні системи, а також порівняти переваги і недоліки того чи іншого гальмівного пристрою.

Типи гальм для велосипедів.

З кожним днем технології, а також запчастини для велосипедів удосконалюються. Тому ті види гальм, які використовувалися раніше, можуть вже не встановлюватися на сучасні велосипеди. У зв'язку з цим мова піде тільки про два основних типи гальм.

1. Ободні гальма

Тормоза ободные
  • • Механічні (для стиснення використовують трос і сорочку троса).
  • • Гідравлічні (для стиснення використовують гідролінію і гальмівну рідину).

2. Дискові гальма

  • • Механічні.
  • • Гідравлічні.

Іноді можуть зустрічатися велосипеди зі змішаною гальмівною системою (гібридні). Наприклад, на передньому колесі може бути дискове гальмо, а на задньому колесі ободне.

Які краще гальма: ободні або дискові?

ободні гальма

Всі ободні гальма мають загальні недоліки: під час гальмування пошкоджується обід колеса. При сильному пошкодженні, коли колесо скрутило в «вісімку» або ж «яйцем» використовувати гальмо майже неможливо. Також в дощову погоду гальмування невпевнене, через намокання колодок і ободу колеса. Необхідно постійно стежити і налаштовувати гальмо в міру стирання колодок.

Однак ободні гальма мають успіх і дуже часто встановлюються, так як мають ряд переваг, таких як простота в обслуговуванні, доступність за ціною, а також низька вага і сумісність запчастин.

До механічних ободних гальмвідносяться і кантиліверні. Кліщові гальма складаються з колодок, які прикріплені на дугоподібних важелях, при гальмуванні вони стискають обід колеса, тим самим зменшуючи швидкість його обертання. Гальмівний трос приводить в рух важелі, він зручно прикріплений до ручки на кермі. Плюс в тому, що клещеві гальма загальнодоступні і прості в експлуатації. Мінуси в тому, що такі гальма часто перекошуються, створюючи непотрібне тертя об обід, швидко забруднюються і відзначаються посередньою модуляцією.

Кантиліверні гальма дуже часто можна побачити на гірських велосипедах. Робота Кантиліверної гальмівної системи дуже проста: два важеля з колодками закріплюють на вилці за допомогою двох спеціальних кріплень. Під час натискання ручки гальма на кермі, тросик починає тягнути ці важелі один до одного, таким чином, притискаючи їх до обода, створюючи тертя і гальмування колеса. Головною перевагою цього типу гальма є повна відсутність можливості забивання брудом гальмівної системи.

Гідравлічні гальма відрізняються від механічних тим, що тут немає важелів, які кріпляться на колодки, а також системи тросів, що призводять важелі в дію. Принцип роботи гідравлічної системи досить простий: на кермі прикріплена ручка з головним гальмівним циліндром, при натисканні на неї передається тиск в інші гальмівні циліндри, прикріплені до вилки велосипеда. Створений тиск змушує висуватися гальмівні колодки в сторону обода колеса, що призводить до гальмування. Варто зазначити, що така гальмівна система дуже ефективна і часто використовується в триалі. Однак гідравлічні гальма важкі по вазі, складні в обслуговуванні і важко піддаються ремонту під час походу.

Також слід звернути увагу на гальма V-brake, які є популярними і широко використовуваними останнім часом. За своїм виглядом дуже схожі на кантіліверні, проте мають істотну відмінність в принципі роботи. За рахунок специфічного кріплення троса до важелів, збільшується потужність гальмівної сили велосипеда. Вони прості в обслуговуванні і надійні, також неважкі по вазі і завдяки системі паралельного підведення колодок до колеса, вони зношуються рівномірно і сприяють кращому гальмуванні. Під час покупки велосипеда, необхідно проконтролювати, щоб гальма були налаштовані, а згодом регулярно перевіряти їх справність.

Що ж стосується барабанних або роллерних гальм, то вони розташовуються прямо всередині самої втулки в колесі нерухомо, і при гальмуванні притискаються до циліндру втулки, знижуючи швидкість. Такі гальма досить прості і не бояться ні бруду ні пилу. Однак в разі несправності, дуже важко ремонтуються і важкі, тому рідко використовуються в походах.

Дискові гальма

Тормоза дисковые

Цей тип гальм останнім часом стає все більш поширеним і практичним для велосипедів. Дискові гальма нескладні за будовою. Вони складаються з диска, який прикріплюється до втулки колеса, супорта, який кріпиться до вилки або рами і троса (механічна система) або гідравлічної трубки (гідравлічна система), за допомогою чого з'єднується супорт з гальмівною ручкою.

Купуючи велосипед з дисковою гальмівною системою, можна бути впевненими у високій ефективності гальмування, не потрібно буде турбуватися про стан обода колеса, поїздки ніколи не будуть залежати від погодних умов, вони не потребують постійного обслуговування і налаштування і відрізняються тривалим терміном експлуатації.

Вибираючи велосипед з механічною гальмівною системою, можна значно заощадити на покупці. Будова такої системи дуже просте і схоже нагальма типу ві-брейк. Тут для з'єднання супорта і ручки гальма використовується простий трос. Однак слід врахувати не тільки плюси, а й мінуси. Недолік у тому, що трос з часом може розтягуватися, і через це з'являється можливість заїдання троса в сорочці. Однак, незважаючи на це, вони дуже легко ремонтуються в будь-яких умовах, менше коштують і добре підходять для будь-яких туристичних походів.

Якщо ж бюджет дозволяє, то можнапридбати велосипед з гідравлічною системою гальмування. Тут гальмування виробляється за рахунок передачі гальмівного зусилля від ручки гальма до супорта за допомогою нестискаємої гальмівної рідини, яка знаходиться в шлангу високого тиску. Такий тип гальмівної системи дуже ефективний і має високу модуляцію. Велосипед з дисковою гідравлічною системою гальмування відмінно підходить для професійних гірських велосипедів. Але слід врахувати і мінуси цих гальм, серед яких на перший план виходить їх висока вартість і складність в налаштуванні, яка вимагає спеціальних інструментів і досвіду.

Наостанок залишилося подивитися на велосипеди з гібридною системою гальмування. Такі велосипеди дуже рідко можна зустріти в продажу, тому що вони високі за ціною і дискова механіка в даному випадку не набагато виграє перед іншими гальмівними системами.

З розглянутих гальмівних систем, звичайно, самими високоефективними є гідравлічні дискові гальма. Однак перед покупкою необхідно розглянути умови і частоту використання велосипеда. І тільки після цього приймати рішення, з яким типом гальмівної системи ви хочете мати справу, і що з цього вам дозволяє бюджет.