Обслуговування гірських лиж.

Гірські лижі давно стали улюбленим видом відпочинку взимку. Ми весь рік з нетерпінням чекаємо холодів, снігу і вже з закінченням літньої відпустки починаємо бронювати готелі, придивляємося до новинок гірськолижного спорядження.

Багато з вас вже придбали гірські лижі для того, щоб більше не залежати від того пощастить вам з прокатом або не дуже. Звичайно, свої лижі набагато краще, ніж орендовані, але тільки в тому випадку, якщо обслуговувати їх щорічно. Адже мастило лиж стирається при активному катанні, а при річному зберіганні скользяк пересихає, що негативно відображається на швидкісних характеристиках лиж. Якщо якість ковзної поверхні неспеціалісту оцінити нелегко, то гостроту кантів будь-хто може перевірити на дотик. Нічого страшного не трапиться, якщо лижі будуть не підготовленими, все одно вони будуть ковзати, а канти тримати. Різницю ви відчуєте після лижного сервісу, коли швидкість зросте так, як ніби лижі спустили з гальм, а заточені канти зроблять катання супер керованим, як на ковзанах. У нас, в магазині Велопарк, проводиться комплексне обслуговування гірських лиж. Можливо, вас зацікавить, що відбувається з вашими лижами, коли вони потрапляють в майстерню. Є кілька етапів обслуговування ковзної поверхні і кантів.

  • Заточка кантів
  • Заливка подряпин графітом
  • Нанесення парафіну
  • Видалення парафіну і полірування ковзної поверхні

Заточка кантів.

Спочатку необхідно визначити кут заточування кантів. Зазвичай кут заточки у любителів 90 °, у більш просунутих лижників-88-87 °. Напильником з боку скользяка формуємо першу площину з завалом 0-0,5 °, після чого переходимо до бічної площині, заточуючи її декількома напильниками різної шорсткості. На виході виходить дуже гострий кант, але ця гострота оманлива, оскільки напильники на кромці канта залишають задирки-ось вони і ріжуть палець, коли ви перевіряєте ступінь заточки. Після проходження по канту алмазним напильником задирки підуть, що зробить кант не таким гострим, але таким чином результат заточування буде зберігатися довше.

Заливка подряпин графітом.

Після підготовки поверхні за допомогою знежирення і видалення бруду, акуратно наносимо розплавлений графіт, при цьому необхідно стежити, щоб матеріал не перегорав, виділяючи кіптяву. Дефекти плавлення добре видно на світлій ковзній поверхні, коли перегорілий графіт має жовтий і чорний колір. Заливати подряпини слід обережно, якщо пошкодження не глибоке, його слід ігнорувати. Рекомендується заливати графітом глибокі пошкодження. Від ремонту пошкоджень швидкість лиж НЕ зросте, ремонтом ми намагаємося уникнути того, що волога потрапить в щілину ковзної поверхні і, замерзнувши, підірве тонкий графітовий шар.

Після заливки всіх глибоких подряпин зайвий графіт необхідно видалити спочатку рашпілем, а потім металевою циклею.

Нанесення парафіну.

При нанесенні парафіну важливо знати хоча б приблизно температуру при якій ви будете кататися. Не слід це вказувати з точністю до градуса, але, якщо температура впаде нижче 20 ° C, то буде потрібно спеціальний низькотемпературний парафін. Звичайний універсальний парафін буде при такій температурі тільки гальмувати.

Парафін на ковзаючу поверхню наноситься за допомогою праски, температура якої 150-180 ° C. Товщина шару парафіну повинна бути мінімальною, а розплавлена частина парафіну проникає всередину лижі, роблячи таким чином графіт слизьким. Спеціальною скляною циклею видаляємо зайвий парафін з поверхні лижі, а залишився шар поліруємо декількома щітками різної жорсткості.

Як бачите, обслуговування гірських лиж і підготовка до сезону трудомісткий процес. Можна прискорити і автоматизувати підготовку лиж, помістивши їх в спеціальний верстат, який точить канти, усуває подряпини і ідеально парафінить лижі, але верстат знімає дуже велику частину скользяка і канта. Така обробка лиж підійде для лиж прокатних, де скользяк і кант товщі, та й після пари сезонів відпрацьовані лижі можна продати. Якщо це ваші власні лижі, то обслуговувати їх краще вручну.